Haber

İstanbul’da toplu ulaşıma zam yolda: Bakanlık, İBB’nin teklifini reddetti

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde, benzin ve motorinde ÖTV’ye zam yapıldı. Vergi artışının ardından benzin ve motorin fiyatları 34 TL’ye ulaştı.

BELEDİYELER ARTIŞA HAZIRLANIYOR

Söz konusu fiyat artışlarının ardından yerel yönetimler çareyi toplu ulaşımda artışta buldu.

İlk zam geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından yapıldı.24 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni tarife ile tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7,5 TL, öğrenci abonmanı ise 220 TL olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da önceki gün yaptığı açıklamada ÖTV ve KDV’deki artışa işaret ederek İstanbul’da toplu ulaşım fiyatlarına zam sinyali verdi. “Toplu taşıma fiyatları bu maliyetlerle değişecek”dedi.

İBB YÜZDE 57 ARTIŞ İSTEDİ; BAKANLIK “ÇOK” BULDU

Halk TV’den Ali Macit’in haberine göre; UKOME alt komisyon toplantısında İBB, taksi başta olmak üzere toplu ulaşımda yüzde 57 zam talep etti. İBB’nin talebine göre aylık abonelik 777 TL’den 1219 TL’ye, öğrenci aboneliği 140 TL’den 219 TL’ye, tam bilet 9,90 TL’den 15,5 TL’ye, öğrenci bileti 4,83 TL’den 7,5 TL’ye, taksi indi bindi 40 TL’den 62 TL’ye çıkıyor.

Ancak alt komisyon toplantısında bakanlık temsilcileri İBB’nin yüzde 57’lik teklifini fazla buldu. Bu durumda, UKOME ana toplantısında yüzde 57 zam teklif edilirse kabul edilmeyebilir. Teklifin kabul edilmemesi durumunda UKOME abartılı bir şekilde toplanarak daha küçük bir artış yapabilir.

TAKSİ ŞOFÖRLERİ YÜZDE 100 ARTIŞ İSTİYOR

İstanbul Taksici Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, art arda yapılan zamların ardından hizmet veremediklerini savunarak taksi tarifesinde yüzde 100 zam talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu