Haber

Çekya Cumhurbaşkanı Zeman’dan Sırbistan’a veda ziyareti

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Çin, Sırbistan ve Türkiye’nin arabulucu ülkeler olabileceğini kaydetti.

Veda ziyaretleri kapsamında geldiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da resmi törenle karşılanan Zeman, Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic ile görüştü.

Kültürel iş birliğini güçlendirme amaçlı protokole imza atan Zeman ve Vucic, ortak basın toplantısı düzenledi.

Çek Cumhurbaşkanı Zeman, Sırbistan’ın Ukrayna’da yaptıklarından dolayı Rusya’yı kınamasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Hiçbir ülke komşusuna saldırmasın ve buna izin vermesin.

Belgrad’da yenilenen Çek Evi’nin ekonomik ve kültürel iş birliğini güçlendireceğini söyleyen Zeman, Sırp halkına geçmişteki ve günümüzdeki dostlukları için teşekkür etti.

Zeman’ın Sırbistan’da sevilen bir lider olduğunu vurgulayan Vucic, “İki ülke birçok ortak projeye imza attı. Bugün yenilenen Çek Evi’nin açılışını yapacağız.” dedim.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını kınadıklarının altını çizen Vucic, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz. Ukrayna’ya insani yardım göndermeye devam edeceğiz. Sırbistan, Rusya’ya yaptırım uygulamayan seçkin ülkelerden biri. Bunu yapabiliriz.” Yaptırımlar ve toprak bütünlüğü deneyimlerimizle açıklayabiliriz.” dedi.

Milos Zeman 5 yıllık görev süresini tamamlarken, Çekya’da 28 Ocak’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre eski Çek Genelkurmay Başkanı Petr Pavel kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu