Ekonomi

Hazine, Merkezi Yönetim Kasım Bütçesini Açıkladı: Bütçeden Ne Kaldı? Bütçeye Ne Oldu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Yönetim Bütçe sonuçları açıklandı.

Merkezi Yönetim Bütçesi Kasım ayında 108,3 milyar TL fazla verdi. Kasım ayında Merkezi Yönetim Bütçesi 108,3 milyar TL, faiz dışı denge ise 132,7 milyar TL fazla verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Kasım ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 239,4 milyar TL, bütçe gelirleri ise 347,7 milyar TL oldu. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 215 milyar TL, faiz dışı fazla ise 132,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Ocak-Kasım döneminde bütçe açığı 20,4 milyar TL oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre aynı dönemde faiz dışı fazla 272,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Kasım ayında KKM’ye bütçeden aktarma yapılmadı, 9 aylık maliyeti 91,6 milyar TL’de kaldı.

Döviz korumalı mevduat (KKM) için merkezi yönetim bütçesinden Kasım ayında herhangi bir transfer yapılmamıştır. Böylece 9 aylık maliyet 91,6 milyar TL seviyesinde kaldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2 Aralık tarihli son açıklamasında kur korumalı TL mevduat ve katılma hesabının 1 trilyon 463,5 milyar TL olduğunu açıkladı.

BOTAŞ, Kasım ayında bütçeden aktarılmadı, ilk 11 ayda aktarılan kaynak 121.4 milyar TL’de kaldı.

Kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) devir yapılmadı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Yönetim Bütçesi sonuçlarına göre Kasım ayında BOTAŞ’a herhangi bir kaynak aktarımı yapılmamıştır. Böylece yılın ilk 11 ayında BOTAŞ’a yapılan devir tutarı 121 milyar 360,0 milyar TL seviyesinde kaldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yılsonu bütçe açığının Orta Vadeli Program tahmininin bile altında olacağını öngördüklerini söyledi.

twitter.com

Nebati, bugün açıklanan kasım ayı bütçe rakamları hakkında açıklamalarda bulundu. Bitkisel, “Merkezi yönetim bütçemiz Kasım ayında 108.3 milyar TL fazla verdi. Böylece Ocak-Kasım dönemi bütçe açığı 20,4 milyar TL’ye geriledi. Yıl sonu bütçe açığının Orta Vadeli Program tahmininin bile altında kalacağını öngörüyoruz.’söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu