Haber

ERÜ’den Atatürk ve 29 Ekim konferansı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinlikte; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Aydın, Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin, fakülte dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın konuşmacısı Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener, tarih bilincinin önemine vurgu yaptı.

Şener, şunları söyledi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl bir çaba sarf ettiğini anlamak lazım. Aslında bunu sanki insanları suçlayan kitlelerin içinde bir Kemalist, bir Kemalist, bir laikmişim gibi söylüyorum. Ve her zaman şunu soruyorum: Konuşmayı okudun mu? Eğer okumadıysanız veya okuduysanız bu neden yazıldı? Bunun farkında mısın? Bunu da bilmiyor. Kemalizmin ideolojik bir kitabı olduğunu düşünüyor. Ancak tarih bilincini oluşturmak ve tarihin gerçeklerini yaşayanlar tarafından anlatmak amacıyla yazılmış bir tepkidir.

Devleti kuran, Kurtuluş Savaşı’nı veren ve galip çıkan bir kişi, hala Türk Milletine hesap vermek ve olayları doğru anlamak için bunu yapmaktadır. Neden, çünkü o hayattayken bile tarihi çarpıtıp başka boyutlara taşımaya çalışanlar vardı. Cumhuriyetin 100. yılında neler yaşıyoruz? Bizim neyimiz var? Sahip olduğumuz en değerli şey nedir? Herkes bunu kendine göre tanımlayabilir. Ama sanırım yüz yılda yaşadığımız en pahalı şey Mustafa Kemal Atatürk’ün bize Türk Milleti şuurunu hatırlatmasıdır.

Konferansın sonunda Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin, Nedim Şener’e günün anısına plaket takdim etti.

haberceylanpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu