Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 45,02 puan artarak yüzde 0,59 değer kazanarak 7.716,07 puana ulaştı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,59, holding endeksi ise yüzde 0,53 arttı. Sektör endeksleri arasında en çok kazanan yüzde 1,23 ile bilişim olurken, en çok azalan pay ise yüzde 0,69 ile menkul kıymet yatırımları oldu.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi dün olumlu bir seyir izleyerek günü yüzde 1,36 değer kaybıyla 7.671,05 puandan tamamladı.

Analistler, küresel borsalarda olumlu bir trendin gözlemlendiğini, fiyatlamaların ABD’de enflasyonun beklenenden fazla yavaşlamasının ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarında sona yaklaştığını gösterdiğini söyledi.

FED NE ZAMAN FAİZ İNDİRİMİNE BAŞLAYACAK?

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in Aralık toplantısında faiz oranlarını sabit bırakacağının kesin olduğunu belirten analistler, bankanın gelecek yıl Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı öngörülerinin güçlendiğini belirtti.

Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün 364,45 baz puana gerileyerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilerken, küresel endeks sağlayıcılarından MSCI dün 19 yeni hissenin eklendiğini duyurdu. Türkiye küçük ölçekli şirketler endeksine 3 yeni pay eklendi. Türkiye küçük ölçekli şirketler endeksine ise 3 yeni pay eklendi. hisse ihraç edildiğini duyurdu. (HABER MERKEZİ)

devrekani-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu